آفتابی در پس آفتاب

رهبر معظم ، از نگاه بزرگان دین

رهبر ، خود شما

مرحوم حاج احمد آقا خمینی تعریف کردند : در سال 65 ، جلسات هفتگی سران قوا در دفاتر یکی از آنها یا در جماران ، البته بدون حضور امام برگزار می شد . در یک جلسه که در جماران تشکیل شده بود ، من ، آیت اله خامنه ای ، آقای موسوی اردبیلی ، آقای میرحسین موسوی ، آقای هاشمی رفسنجانی حضور داشتیم . از قرار اتفاق ، در همان روز آقای منتظری نیز با امام جلسه داشتند قاآق. در آن سال ، هر وقت امام با آقای منتظری ملاقات می کرد ، بعد از جلسه برافروخته و عصبانی بودند ، به طوریکه در چهره شان مشخص و نمایان بود . در وسط جلسه بودیم که ناگهان امام بدون در زدن ، یکدفعه با حال عصبانیت شدید و برافروختگی وارد اتاق شدند و روبه ما فرمودند : « من از اول با قائم مقامی آقای منتظری مخالف بودم ، ایشان به درد رهبری بعد از من نمی خورد .» جلسه امام که تمام شد ، همه سران قوا و من ، در یک سکوت سنگینی فرو رفتیم و همه متحیر از این جملات بودیم ؛ چون سابقه نداشت و حضور غیر منتظره امام هم نشان از اهمیت موضوع بود . بعد از مدتی سکوت ، آقای خامنه ای شروع به صحبت کردند که : آقای منتظری شاگرد شما بودند و در زمان شاه ، مبارزات داشتند و زندان طولانی مدت رفتند و ... و از آقای منتظری تعریف کردند و در آخرهم آقای خامنه ای گفتند که خب اگر ایشان نباشد چه کسی باشد : امام بلافاصله و با اشاره به حضرت آقا فرمودند : خود شما .

به نقل از آقای حبیبی دبیر کل مؤتلفه

امام خمینی بعد از حادثه انفجار مسجد ابوذر در سال 60 که قبل از ریاست جمهوری حضرت آقا ، اتفاق افتاد ، فرمودند : « خداوند ذخیره انقلاب را حفظ کرد .»

علی محمد بشارتی نقل می کند : در تابستان سال 58 هنگامی که مسئول اطلاعات سپاه بودم گزارشی داشتیم که آقای شریعتمداری در مشهد گفته بود : « من بالاخره علیه امام اعلام جنگ می کنم .»

خدمت امام رسیدیم و ضمن ارائه گزارشی ، خبر مذکور را هم گفتم . ایشان سرش پایین بود و گوش می داد . این جمله را گفتم ، سر بلند کرد و فرمود : « اینها چه می گویند ؟! پیروزی ما را خدا تضمین کرده است . ما موفق می شویم ، در اینجا حکومت اسلامی تشکیل می دهیم و پرچم را به صاحب می سپاریم . » پرسیدم : خودتان ؟ امام سکوت کردند و جواب ندادند .

حضرت امام می فرمایند : یک نفر را مثل آقای خامنه ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار ، و بنای قلبی اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند ، پیدا نمی کنید ایشان را من سالهای طولانی می شناسم .

حضرت امام خمینی در پیامی به مناسبت ترور آقای خامنه ای نوشتند : اکنون دشمنان انقلاب ، با سوء قصد به شما که از سلاله رسول اکرم (ص) و خاندان حسین بن علی (ع) هستید ... عواطف میلیونها انسان متعهد را در سراسر کشور ، بلکه جهان ، جریحه دار نمودند ... من به شما خامنه ای عزیز تبریک می گویم که در جبهه های نبرد با لباس سربازی و در پشت جبهه با لباس روحانی به این ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالی ، سلامت شما را برای ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم .

 

 

آقای خامنه ای هست ............................

آقای هاشمی رفسنجانی نقل می کند : من نسبت به حضرت امام روی بازتری داشتم ومسائل را بی پرده با ایشان مطرح می کردم یک روز که خصوصی خدمت معظم له رسیده بودم ، بی پرده درمورد قائم مقامی رهبری و مشکلاتی که احتمالاً پیدا می شود ، صحبت کردم . حضرت امام (ره) در آن جلسه فرمود : شما در بن بست نخواهید بود ، آقای خامنه ای در میان شما هست ؛ چرا خودتان نمی دانید ؟!

این جلسه مربوط به اواخر عمر حضرت امام (ره) است . در همان روزها برای مقام معظم رهبری ، کلمه برادر را به کار می بردند . قطعاً این تعبیر بی معنا نبود . ما آن روزها از این تعبیرات ، به موضوع رهبری حضرت آیت اله خامنه ای منتقل نشدیم . اما گفته های امام خمینی (ره) نشانگر این است که معظم له آیت اله خامنه ای را شایسته این کار می دانستند . چنانچه به حاج احمدآقا فرموده بودند : « الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند .»

 

 

 

تضعیف شما را حرام می دانم ..............................

مرجع تقلید جهان تشیع ، حضرت آیت اله العظمی گلپایگانی ، برای رهبر معظم ، عبای ظریفی هدیه فرستادند و فرمودند : اگر دیدم کاری را شما انجام می دهید و خلاف مطلب اسلامی است ، من تذکر می دهم ، اگر تغییر دادید بسیار خب ، اگر تغییر ندادید من دیگر صحبت نمی کنم و تضعیف شما را حرام می دانم . عمده عظمت شماست . شما رهبر مسلمین هستید و نمی خواهم صحبتی کنم در یک فرعی که شما را تضعیف کرده ام .

به نقل از حجت الاسلام راشد یزدی

 

ختم صلوات برای سلامتی ...........................

فرزند آیت اله العظمی بهجت با اشاره به هم زمانی روزهای پایانی عمر پدر بزرگوارشان با سفر رهبر انقلاب به استان کردستان ، در بیان حالت روحی ایشان به حساسیت این مرجع تقلید نسبت به سلامتی رهبری اشاره می کند و می گوید : این موضوع سبب شد تا معظم له برای سلامتی رهبر انقلاب چندین ختم ویژه صلوات و ذکر را گرفتند و مداومت بر این ختمها که برای سلامتی رهبر انقلاب بوده است تا آخرین ساعت عمر حضرت آیت اله بهجت ادامه داشته است . برخی نیز از پیش بینی رهبری آقا چند سال پیش از رهبری توسط ایشان خبر داده اند .

 

 

خوشا به حال او .........................

آیت اله دکتر بهشتی ، چند ساعت قبل از شهادتشان با اشاره به پیامی که حضرت امام به آیت اله خامنه ای فرستاده بودند ، فرمودند : خوش به حال آقای خامنه ای که ولی امر مسلمین چنین پیامی را برای ایشان فرستاده اند و این پیام نه برای دنیای ایشان ، بلکه برای آخرت او هم بسیار ارزشمند است و من آرزو دارم با چنین پیامی از ولی امر مسلمین از دنیا بروم .

 

امید آینده اسلام ................................

مرحوم آیت اله طالقانی تصریح می فرمودند : آقای خامنه ای امید آینده اسلام است . آیت اله العظمی میلانی در سنین جوانی ایشان را مجتهد خطاب می کند .

 

خورشید اینجا تابید و رفت ................................

روزی بعد از ملاقات حضرت آقا با آیت اله بهاءالدینی از ایشان می پرسند که آیا دیروز مقام رهبری بهخ اینجا آمده بود ایشان در جواب می فرمایند : بله چند دقیقه خورشید اینجا تابید و رفت ، او چون آآ

خورشید دارای خیر و برکات است .

قبل از ریاست جمهوری ، روزی آقا به بیت حضرت آیت اله العظمی بهاءالدینی می روند . آقای بهاءالدینی می فرماید : « خورشید لحظه ای تابید و رفت » زمانی برای امضای قائم مقامی رهبری ، خدمت حضرت آیت اله بهاءالدینی می رسند ، ایشان امضا نمی کند . هر چه از فرستادگان آقای منتظری اصرار از ایشان انکار ، تا آنجا که خود آقای منتظری شخصاً خدمت ایشان می رسد و تمام کتابهایی را که درباره ولایت فقیه نوشته است ، جلوی روی آقای آیت اله بهاءالدینی اۀمی چیند . حضرت آیت اله بهاءالدینی اۀتمام کتب را جمع می کند و به آقای منتظری می گویند : « ولایت فقیه نوشتنی نیست ، فهمیدنی است . » بعد که از ایشان می پرسند : آقا چرا ایشان را تأیید نکردید ، مگر شخص دیگری هم می تواند ؟ می فرمایند : نظر ما سید علی خامنه ای است . آقای بهاءالدینی اۀفرموده است : « البته هیچ کس حاج آقا روح اله نمی شود ، ولی آقا سید علی خامنه ای حقیقت ولایت فقیه هستند و رهبر، از همه به امام نزدیکتر است . کسی که ما به او امیدواریم ، آقای خامنه ای است . شما از ما قبول نمی کنید ولی این دید ماست ، نزد ما محرز است آقا سید علی خامنه ای رهبر آینده هستند . »

یکی از روزها که حضرت آقا تشریف برده بودند به جمکران ، حدود ساعت دو شب به حضرت آیت اله بهاءالدینی اۀ(ره ) خبر می دهند که آقا صبح بعد از نماز می خواهند تشریف بیاورند منزل شما . تیم حفاظت ساعت چهار صبح برای آماده کردن شرایط به منزل ایشان می روند که متوجه می شوند آقای بهاءالدینی ، پیرمرد نود ساله جلو در خانه ایستاده اند . می گویند : آقا چرا با این کهولت سن اینجا تشریف دارید ؟ ایشان می فرمایند : برای دیدن رهبر بزرگ انقلاب ، من از همان ساعتی که شما زنگ زدید آمده ام استقبال .

 

روح بزرگ ایثار ..............................

در قسمتی از پیام شهید رجایی به حضرت آقا ، چنین آمده است : به قطع و یقین می دانم که روح بزرگ ایثارگر آن برادر مجاهد ، شهادت در راه اسلام و انقلاب اسلامی را فیضی عظیم و الهی می داند و در راه بندگی خدا و خدمت به اسلام و امام و امت شهید پرور از بذل جان خویش دریغ نداشته و ندارد .

 

استعداد مرجعیت ..........................

حاج آقای میردامادی ، دایی حضرت آقا ، نقل می کنند : مرحوم آقا سید هاشم میردامادی پدربزرگ مادری آقا و مرحوم آیت اله سید جواد خامنه ای پدر ایشان عنایت خاصی به حضرت آقا داشتند و بارها می فرمودند : علی آقا آینده ای خوبی دارد . آیت اله حاج شیخ مرتضی حائری به آقای خامنه ای فرموده بود : آقای آقا سید علی آقا من با این استعدادی که در شما می بینم ، شما یا یک مرجع تقلید می شوید یا حداقل عالم برجسته خطه خراسان .

 

 

 

سیدنا علی ......................................

در نامه ای که شهید آیت اله مصطفی خمینی برای یکی از آشنایان نوشته بودند ، آمده است : آقایان خامنه ای را خصوصاً سیدنا علی را سلام برسانید . شهید محراب آیت اله العظمی صدوقی قبل از انقلاب به آقای خامنه ای می گفتند : آیت اله .

هرچه ایشان گفت گوش کنیم

در سال 69 بنده به حاج احمدآقا خمینی گفتم که شما طی یک سخنرانی اعلام کردید که « هر کس بین اطاعت از مقام معظم رهبری و امام راحل (ره) تفاوت قائل باشد ، در خط آمریکا است » که ایشان با تأیید دوباره این سخن گفتند ، بنده از روی اعتقاد این حرف را زده ام . بعد ایشان فرمودند : برخی از این افراد دور من را گرفتنه اند که بنده را در مقابل حضرت آیت اله خامنه ای قرار دهند که من متوجه شدم و توی دهنشان زدم .

حاح احمد آقا در ادامه فرمود : باید به این احمق هایی که می گویند آقای خامنه ای نباید رهبر شود ، گفت « پس چه کسی ؟ » اگر نظرآنها بر روی فلانی است ، او که حتی توانایی اداره خانواده خود را ندارد چه برسد به یک مملکت .

همچنین ایشان فرمودند : سه سال قبل از عزل منتظری یعنی سال 65 سران قوای سه گانه کشور در جماران جلسه داشتند که آن روز آقا منتظری با امام راحل (ره) ملاقاتی داشت ، آنها مشغول بحث و گفتگو بودند که یک دفعه امام خمینی بر خلاف معمول بدون زدن در ، با ناراحتی وارد اتاق می شود بنا به گفته حاج احمدآقا ، در این جلسه خود ایشان ، میرحسین موسوی با منصب نخست وزیری ، موسوی اردبیلی رئیس قوه قضائیه ، هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس و آیت اله خامنه ای نیز با سمت ریاست جمهوری حضور داشتند . امام (ره) با ناراحتی تمام گفتند بنده از اول گفتم منتظری به درد رهبری نمی خورد ، مجلس خبرگان رأی بر شایستگی او داد و بنده به خاطر التزام به قانون پذیرفتم ، ولی امروز به صورت صریح این سخن را تکرار می کنم .

در آن وضعیت سکوت عمیقی در جلسه حاکم شد که آیت اله خامنه ای با طرح این سئوال که پس چه کسی عهده دار رهبری شود ؟ سکوت را شکستند که در همین لحظه امام با بدون کوچکترین مکثی انگشت اشاره را به سوی حضرت خامنه ای گرفتند و گفتند :« خود شما ، مگر شما از دیگران چه کم دارید ؟» وی گفت : سکوت بیشتر شد تا حدی که نفس ها به شماره افتاد . خود مقام معظم رهبری خطاب به امام گفتند : « این مسأله که شما می فرمائید موضوع جدیدی است ، بنده می خواستم شما به اعضاء این جلسه حکم ولایی کنید که ما حق دم زدن از این جلسه را نداریم تا زمانی که خود شما حکم بفرمایید .» امام نیز این حکم را کردند .

 

 

به تقوایش پی بردم .........................

شهید آیت اله مطهری می فرمایند : سید علی خامهنه ای از نمونه های ارزنده ای است که برای آینده موجب امیدواری است . من از اخلاص آقای خامنه ای تعجب می کنم ، ایشان هیچ به دنبال خود نمایی نیست که بخواهد خودش را مطرح کند و خودش را نشان بدهد ، من در جریان کمیته استقبال از حضرت امام بیتشتر به تقوای ایشان پی بدم . ( به نقل از همسر شهید مطهری )

شهید مطهری در پنحم بهمن 1353 به تجلیل از شخصیت آیت اله سید علی خامنه ای پرداخته است . آیت اله خامنه ای در آن زمان توسط شهربانی استان خرسان بازداشت شده بود در گزارش ساواک آمده است : « مطهری در محل دانشکده الهیات دانشگاه تهران ، ضمن اظهار تأسف از بازداشت سید علی خامنه ای اظهار داشته ما کمتر نمونه ارزنده چون [آیت اله] خامنه ای داریم و این نیروها بپهم باید با این گونه هدر روند و گوشه های زندان تلف گردند . مطهری پس از ستودن [آیت اله] خامنه ای او را از عوامل مؤثر در روشن کردن افکار اجتماع دانسته است .

 

 

 

 

 

مثل رهبر عظیم الشأن ..........................

شهید محراب ، عارف عامل ، آیت اله دستغیب می فرمایند : چیزی که بنده نسبت به این شخص بزرگ فهمیده ام این است که فردی است خدایی ، هواپرست نیست ، مقام نمی خواهد ، قدرت نمی خواهد به دست بگیرد ، امتحان خویش را پیش از پیروزی و بعد از پیروزی داده است .در هر پستی که بوده ، امتحان خودش را داده است . کسی که امام جمعه تهران باشد ، آن وقت در جبهه برود ، در سنگرها از اسلام دفاع کند ، این مرد بزرگ ، مقامی برای خودش قائل نیست ، به عینه مثل رهبر عظیم الشأن .امام فرموده : به من خدمتگزار بگویید بهتر است از این که رهبر بگویید . آقای علی خامنه ای هم این جوری است ، مقام نمی خواهد ، مقام بر روی او اثر نمی گذارد .

 

 

رهبری تالی تلومعصوم (ع) ........................

علامه گران قدر آیت اله مصباح یزدی می فرمایند : اگر امثال بنده شبانه روز تسبیح به دست بگیریم و فقط خدا را شکر کنیم که خدا چنین رهبری را به ما داده ، والله معتقدم که ازعهده شکراین نعمت بر نمی آییم . رهبر عزیز ما تالی تلو معصوم (ع) است .

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
farzan

سلام، ما رفتیم سوریه که فتنه بر علیه اسد را خاموش کنیم. خوب در هر صورت خیلی‌‌ها تنبیه شدند و خیلی‌‌ها هم به دنیای دیگر فرستادیم حالا این آقای احمدی‌نژاد به آقای اسد گفته باید با این شورشگران صحبت کند و با اینها کنار بیاید. آقای احمدی‌نژاد، ما بسیجی‌ها به دستور امام به سوریه رفتیم. ما فدای امام هستیم. ما منتظر ایم امام دستور بفرمایند شما و قبیله دزدتون را هم به دنیای دیگر بفرستیم.