نحوه استفاده از سیستم بازیابی (System Restore) در ویندوز XP

 


ویندوز XP این امکان را به شما میدهد که با چند کلیکدر برنامه System Restore زمان را به عقب برگردانید. ویندوز هر روز و بعد از هراقدام مهمی که انجام میدهید، تصویری از تصویری از تنظیمات کامپیوتر را در دیسک سختذخیره می کند. حال اگر کامپیوتر شما رفتار عجیب و نا خوشایندی از خود نشان داد، System Restore را به حافظه منتقل و آخرین روزی که کامپیوتر شما خوب کار میکرد راکلیک کنیدتا ویندوز از نظر زمانی به عقب برگردد و کامپیوتر شما را به تنظیمات آنزمان برگرداند. نحوه اینکار در زیر آمده است:

1-
مطابق تصویر زیر برنامه System Restore را اجرا نمایید از مسیر :
Start Menu \ All Programs \ Accessories \ System Tools \ System Restore

2- Restore My Computer to an Earlier Time
را کلیک کنید :

3-
تاریخی را که کامپیوتر شما در آن خوب کارمیکرد را کلیک کنید و سپس Next را کلیک کنید:

4-
مطمئن شوید همه فایلهایباز را ذخیره کرده اید و سپس Next را کلیک کنید.

نکته: بعد از اینکارکامپیوتر شما به صورت خودکار یکبار رستارت خواهد شد تا عملیات لازم را انجام دهد.

نکته دو: اگر ویندوز شما در حال حاضر خوب کار میکند میتوانید یک Restor Point بسازید تا اگر در آیند کامپیوتر شما به مشکلی بر خورد کرد بتوانید به نقطهمورد نظر دسترسی داشته باشید برای اینکار همه موارد با توضیحات قبل یکی است و فقطبه جای مورد 2 :Restore My Computer to an Earlier Time گزینه : Create a restore point را کلیک نمایید و در صفحه بعد نام انتخابی خود را وارد نمایید.

 

افزایش سرعت ویندوزxp

راه های برای افزایش سرعت ویندوزxp

1.برای با لا بردن سرعت کامپیوتر ابتدا وارد my computer بشوید بعد راست کلیک کنید و گزینه یpropertiesرا انتخاب کنید

در تب advancet در قسمتperformance روی گزینه ی settingsوvisual effects کلیک کنید در ان جا با غیر فعال

کردن افکن ها یی که به انها احتیاج ندارید سرعت کامپیوتر را بالا ببرید

2.اگر برنامه های زیادی روی ویندوز نسب شده باشند سرعت کامپیوتر را پایین می اورند من به شما توصیه می کنم که برنامه هایی را که با انها

کار نمی کنید وبه انها نیاز ندارید پاک کنید چندین عوامل دیگر در پایین امدن سرعت ویندوز نقش دارند مانند بعضی از بازی ها فارسی سازها

انتی ویروسها مهمتر از این ها یک چیز بیشتر بر سرعت کامپیوتر اثر دارند اینترنت است که بیشترین سرعت کامپیوتر را اینترنت پایین می اورد

من به شما توصیه می کنم که اگر زیاد با اینترنت سروکار دارید از دو ویندوز xp استفاده کنید یکی فقت برای اینترنت ودیگری برای کارهای دیگرتان

3.اگر بر روی دسکتاب خود ایکونهای زیادی دارید سعی کنید انهای که لازم دارید بگذارید و بقیه را در استارت منو بگذارید

تا زیادی ایکن باعث پایین امدن سرعت نشود

لطفأ

 

نحوه استفاده از فایروال ویندوز XP ( بخش اول )

 

 

 
امروزه از اینترنت در ابعاد گسترده و با اهدافیمختلف استفاده بعمل می آید . یکی از نکات قابل توجه اینترنت ، تنوع استفاده کنندگانآن در رده های سنی مختلف و مشاغل گوناگون است. در سالیان اخیر و به موازات رشدچشمگیر استفاده از اینترنت خصوصا" توسط کاربران خانگی ، مشاهده شده است به محض شیوعیک ویروس و یا کرم جدید ، اغلب قربانیان را کاربرانی تشکیل می دهند که فاقد مهارتهای لازم در جهت استفاده ایمن از اینترنت بوده و دارای یک سطح حفاظتی مناسب نمیباشند . کاربران اینترنت همواره در تیررس مهاجمان بوده و همیشه امکان بروز حملاتوجود خواهد داشت .
برای استفاده ایمن از اینترنت ، می بایست اقدامات متعددی راانجام داد . قطعا" استفاده از فایروال یکی از اقدامات اولیه و در عین حال بسیار مهمدر این زمینه است . استفاده از اینترنت بدون بکارگیری یک فایروال ، نظیربازنگهداشتن درب ورودی یک ساختمان است که هر لحظه ممکن است افراد غیرمجاز از فرصتایجاد شده برای ورود به ساختمان استفاده نمایند . با نصب و استفاده از یک فایروال ،ضریب مقاومت و ایمنی کاربران در مقابل انواع حملات افزایش خواهد یافت .
شرکتمایکروسافت اخیرا" Service Pack 2 ویندوز XP را عرضه نموده است ( نسخه های Professional و Home ) . یکی از ویژگی های مهم SP2 ، نصب پیش فرض یک فایروال است.
فایروال ویندوز XP که از آن با نام ( ICF ( Internet Connection Firewall نیزیاد می گردد به صورت پیش فرض ، فعال می گردد. پس از فعال شدن فایروال ، شاهد بروزتغییراتی گسترده در رابطه با عملکرد ویندوز بوده و ممکن است برخی برنامه ها ،ابزارها و یا سرویس ها در زمان اجراء با مشکلاتی مواجه گردند (بلاک شدن برخی ازپورت های استفاده شده توسط برنامه ها و یا سایر ابزارهای کاربردی ) .
در اینمطلب قصد داریم به بررسی نحوه استفاده از فایروال ویندوز XP پرداخته و به برخی ازسوالات متداول در این زمینه پاسخ دهیم . احازه دهید قبل از هر چیز با فایروال ها وجایگاه آنان در استفاده ایمن از شبکه های کامپیوتری ( اینترانت ، اینترنت ) بیشترآشنا شویم .

فایروال چیست ؟
فایروال یک برنامه و یا دستگاه سخت افزاریاست که با تمرکز بر روی شبکه و اتصال اینترنت ، تسهیلات لازم در جهت عدم دستیابیکاربران غیرمجاز به شبکه و یا کامپیوتر شما را ارائه می نماید. فایروال ها ایناطمینان را ایجاد می نمایند که صرفا" پورت های ضروری برای کاربران و یا سایر برنامههای موجود در خارج از شبکه در دسترس و قابل استفاده می باشد. به منظور افزایش ایمنی ، سایر پورت ها غیرفعال می گردد تا امکان سوء استفاده از آنان توسط مهاجمان وجودنداشته باشد . در برخی موارد و با توجه به نیاز یک برنامه می توان موقتا" تعدادی ازپورت ها را فعال و پس از اتمام کار مجددا" آنان را غیرفعال نمود . بخاطر داشتهباشید که به موازات افزایش تعداد پورت های فعال ، امنیت کاهش پیدا می نماید .
فایروال های نرم افزاری ، برنامه هائی هستند که پس از اجراء ، تمامی ترافیک بهدرون کامپیوتر را کنترل می نمایند( برخی از فایروال ها علاوه بر کنترل ترافیک ورودی ، ترافیک خروجی را نیز کنترل می نمایند) . فایروال ارائه شده به همراه ویندوز XP ، نمونه ای در این زمینه است . فایروال های نرم افزاری توسط شرکت های متعددی تاکنونطراحی و پیاده سازی شده است . تعداد زیادی از اینگونه فایروال ها، صرفا" نظاره گرترافیک بین شبکه داخلی و اینترنت بوده و ترافیک بین کامپیوترهای موجود در یک شبکهداخلی را کنترل نمی نمایند .

ضرورت استفاده از فایروال
یک سیستم بدونوجود یک فایروال ، در مقابل مجموعه ای گسترده از برنامه های مخرب آسیپ پذیر است ودر برخی موارد صرفا" پس از گذشت چندین دقیقه از اتصال به اینترنت ، آلوده خواهد شد . در صورتی که تدابیر و مراقبت لازم در خصوص حفاظت از سیستم انجام نگردد ، ممکن استکامپیوتر شما توسط برنامه هائی که به صورت تصادفی آدرس های اینترنت را پویش مینمایند ، شناسائی شده و با استفاده از پورت های فعال اقدام به تخریب و یا سوءاستفاده از اطلاعات گردد .
بخاطر داشته باشید با این که استفاده از فایروال ها

/ 2 نظر / 360 بازدید

خوب بود - مرسي

سلام : خسته نباشید من الان چند روز هست که میخوام سیستم کامپیوتر را به زمان عقب ببرم ولی به تاریخ ماه قبل نمیره و تو اون ماهی که هست مونده و در کل به هیچ ماه قبلی نمیره مشکل از کجاست آیا میشه از جای دیگه سیستم ریستور را اجرا کرد ممنون میشم جوابو به ایمیلم هم بفرستی ممنون از شما [لبخند][گل]